SK EN

MENU

MUSÍME PREŽIŤ

Dokumentárny film | Rok vydania - In Development | vo vývoji

Synopsa

Ľudstvo pravdepodobne nezastaví zmenu klímy, ale bude sa musieť prispôsobiť novým, ťažším podmienkam. Dokumentárny film MUSÍME PREŽIŤ sleduje dramatické príbehy ľudí zo zasiahnutých oblastí pod vplyvom globálneho otepľovania, kde je život vystavený mimoriadne ťažkým podmienkam, alebo odsúdený na pomalý zánik. Otázkou pre nich ostáva, ako sa zabývať vo svete, ktorý balansuje nad priepasťou klimatickej katastrofy a pokračovať dôstojne v živote. Základom naratívu filmu je proces adaptácie, ktorým všetci protagonisti prechádzajú.


Qaanaaq, najsevernejšie mesto Grónska, patrí medzi prvé obete na svete v boji proti klimatickým zmenám pretože ľadová pokrývka sa každoročne topí. Miestny lovec Jorgen Umaq musel zmeniť svoje dlhodobo udržiavané lovecké trasy. Niektorí z jeho kolegov lovcov sa radšej rozhodli nasledovať neočakávané príležitosti v poľnohospodárstve. Mnoho ľudí v Louisiane v USA sa angažujú v prebiehajúcom boji proti stúpajúcej vode, ale v prípade obývaného ostrova Isle de Jean Charles sa ukázalo, že prírodný živel zvíťazil. Ostrov už stratil viac ako 90 percent svojej plochy. Otec Roch Naquin, katolícky kňaz, sa snaží presvedčiť rozdelených obyvateľov 24 rodín, aby sa nechali presťahovať do bezpečia a prestavali komunitu skôr, ako sa stane niečo zlé. V Coober Pedy v južnej Austrálii dosahujú denné teploty 55 stupňov Celzia. Rod Wells, opálový baník, žije v podzemnej jaskyni. Všetko, vrátane kostolov, školy, kníhkupectva a hotelov, je pochované v piesku. Spoločenstvo miestnych baníkov vedených Rodom sa zapojilo, aby pomohlo zmeniť púštne mesto na celkom obnoviteľnú energetickú oázu. Naoto Matsumura zostal v meste Tomioka po tom, čo dvadsať metrov vysoká tsunami spôsobila explóziu jadrovej elektrárne vo Fukušime, aby sa postaral o hovädzí dobytok a iné zvieratá, ktorých majitelia a správcovia opustili oblasť počas hromadnej evakuácie. Rodina pána Sakamota , bývalí obyvatelia mesta, sa stane jednou z prvých, ktoré sa vracajú do opustených domov a začínajú od nuly. Guo Kaiming nie je pripravený pripojiť sa ku klimatickým utečencom. Štyri generácie jeho rodiny žili pri jazere v prosperujúcej komunite na okraji púšte Tengger, neďaleko Pekingu v Číne Obyvatelia, ktorí žijú na okraji púšte, sa snažia obmedziť nestály posun piesku. Spolu s miestnymi samosprávami sadia stromy v snahe blokovať vietor a stabilizovať pôdu. 


Projekt vo vývoji. Predpokladaná dĺžka filmu je 100 minút.


2024/ SK / 4K Digital/ vo vývoji

Producent: Tomáš Krupa (HAILSTONE)

Ko-producent: Rozhlas a Televízia Slovenska RTVS

Výkonná producentka: Henrieta Cvangová

Scenár a réžia: Tomáš Krupa 

DOP: Ondřej Szollos, Martin Čech

Strih: Peter Kudlička

Zvukový dizajn: Miloš Hanzély, Lukáš Kasprzyk 

Jazyk: Multijazyčný 

Medzinárodný predaj: Taskowski Films (UK) 


Vývoj tohto projektu finančne podporil Audiovizuálny fond 

Vývoj tohto projektu je spolufinancovaný zo zdrojov Európskej Únie v programe MEDIA Kreatívne Európa 


2021 © Hailstone

Galéria

Partneri

Novinky k filmu

WEMW-FIPADOC Window Award!

Happy to announce new documentary project WE HAVE TO SURVIVE in development which was recognised with WEMW-FIPADOC Window Award at FIPADO...